Glen Hansard se vrací do České republiky, aby zde s kapelou Interference, poprvé mimo Irsko, navázali na sérii speciálních večerů vzdávajících hold nedávno zesnulému umělci Fergusi O’Farrellovi. Jeden ze čtyř koncertů se uskuteční v pondělí 6. srpna v Amfiteátru ve Valašském Meziříčí. Posluchače čeká výjimečný, nejen hudební zážitek.
Dějiny rockové hudby jsou plné úžasných příběhů, šťastných, neuvěřitelných, překvapivých i tragických. Všechny tyto atributy zároveň platí pro irskou kapelu Interference a především jejího předloni zesnulého lídra, zpěváka, kytaristu, pianistu a skladatele silných písní Ferguse O'Farrella. Písní stejně silných jako byla jeho touha a vůle žít a překonávat nepřízeň osudu v podobě zákeřné nemoci. Písní tak výjimečných, že jej přežily, mimo jiné v podání jeho žáka, obdivovatele a přítele Glena Hansarda spolu s osiřelou kapelou Interference budou představeny poprvé mimo Irsko, a to v České republice.
Pamatujete si na scénu z oscarového filmu Once, kde u stolu po společné večeři zpívá jeden z hostů píseň Gold, možná nejpůsobivější v celém filmu? Tak tím zpěvákem byl Fergus O'Farrell, autorský, interpretační i životní vzor celé generace těch nejlepších irských muzikantů. V osmi letech mu diagnostikovali svalovou dystrofii s prognózou invalidního vozíku ve dvanácti a smrtí před dvacítkou. Díky nesmírné vůli a především hudbě, jež mu pomáhala bojovat se zdravotním postižením, ho nemoc donutila usednout do vozíku až v devatenácti a nakonec si jej vzala v téměř padesáti letech. Vzhledem k okolnostem koncertovala kapela minimálně, ale i tak stihla dát v roce 1990 možnost předskakovat folkovému duu s názvem Blotto Brothers, tedy dvacetiletému Glenu Hansardovi a Micu Christopherovi, kteří O'Farrellovu osobnímu i uměleckému charismatu podlehli podobně jako většina ostatních muzikantů, jež se s ním kdy potkala. V roce 1995 stihla kapela nahrát první eponymní album Interference, odehrát několik vystoupení a stát se pro svou generaci "nejslavnější irskou kapelou, kterou skoro nikdo neviděl". Když se nahrávací společnosti v té době rozhlížely po dalších U2, byla v jejich hledáčku také Interference. Kapela se ale nikdy slavnou ani komerčně úspěšnou nestala, jak to shrnul jeden z pozorovatelů "…na jevišti se dá prodat slepota, invalidní vozík už nikoliv".
Kapela Interference v první polovině 90. let zazářila jako kometa, aby zažehla plamen v řadě dalších muzikantských duší, ale vzápětí zhasla. O'Farrellovy zdravotní problémy mu bránily ve veřejném vystupování, jednotlivé hudebníky si rozebraly spřízněné kapely, někteří zmizeli do jiných oborů. Fergus ale ve svém azylu na jihu Irska pokračoval v psaní písniček a počátkem nového milénia se kapela znovu dala dohromady, do velké míry i díky úspěšnému televiznímu pořadu Other Voices, do kterého ji doporučil jeho moderátor a dramaturg Glen Hansard. V polovině desetiletí Interference dokonce i přes zhoršující se Farrellův zdravotní stav opakovaně vystoupila na několika koncertech v České republice, kde si okamžitě získala srdce vnímavých posluchačů. Farrellovy "tance" na invalidním vozíku kolem mikrofonu se staly hudební legendou a zároveň symbolem velké síly, kterou hudba a umění dokážou generovat.
Úspěch filmu Once i písně Gold, jejíž jevištní provedení bylo vybráno pro slavnostní udělování cen Tonny za nejlepší muzikál, už nemohl Fergus O 'Farrell nijak zúročit. Poslední roky života byl zcela upoután na lůžko bez možnosti koncertování a kontaktu s posluchači, s vážnými dýchacími problémy. Ani poté se ale nevzdal. Poslední písně napsal již jen prostřednictvím iPhonu a nahrál dva týdny před smrtí společně s Glenem Hansardem, který mu pomocí speciální trubice poskytl svůj vlastní dech, jehož se Fergusovi už nedostávalo.
Svůj hlas i dech O'Farrelovým písním Glen Hansard společně s muzikanty z Interference poskytne i na čtyřech koncertech v srpnu v České republice. Navážou na sérii speciálních tribute večerů, které se po Farrellově úmrtí uskutečnily v Irsku za přítomnosti řady hudebních osobností. Posluchače čeká výjimečný, nejen hudební zážitek.