Blížící se folk-blues-beat festival Valašský špalíček, který se uskuteční ve dnech 21. až 23. června v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí, zahájí svými výročními koncerty kapely Olympic a The Plastic People of The Universe. Vystoupení legendárních kapel budou zároveň zahájením dvou významných výstav v Muzejním a galerijním centru. Ke koncertu skupiny Plastic People of the Universe se váže expozice s názvem Warhol Factory Tour a Olympic připomene svého bubeníka ze šedesátých let Jana Antonína Pacáka, který v roce 1971 ze slavné skupiny odešel, aby se mohl naplno věnovat povolání výtvarníka. MaGC nyní pro návštěvníky Valašského špalíčku připravilo Pacákovu retrospektivní výstavu. V předprodeji jsou nyní k dostání také jednodenní festivalové vstupenky.
Valašský špalíček v posledních letech kalkuluje s významnými výročími české hudební scény. Nejinak je tomu i letos. Zahajovacímu dni budou vévodit dvě legendární kapely české bigbítové, potažmo undergroundové scény. A nad programem se bude vznášet číslo padesát. Padesát let své existence oslaví rockovým koncertem kapela The Plastic People of The Universe ve složení Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl Jr. a David Babka na I. nádvoří zámku Žerotínů. Festivalové pódium zároveň poslouží k zahájení výstavy Warhol Factory Tour, jež bude k vidění ve druhém patře Muzejního a galerijního centra.
Druhá padesátka se bude pomyslně vznášet také nad celovečerním koncertem kapely Olympic, která se do Valašského Meziříčí vrací po mnohaleté pauze. Přesně před padesáti lety vyšla první LP deska Olympiku s názvem Želva, jako vůbec první československé beatové album jedné kapely. A i když toho kapela během dlouhé kariéry natočila mnoho, stala se Želva, svým způsobem nepřekonatelným milníkem. Kromě Želvy, která zpočátku nebyla posluchači přijímána kladně, i když úvod s foukací harmonikou jasně evokuje rané Beatles, se na desce objevily, mimo jiné také písně Snad jsem to zavinil já, Vzpomínka plíživá, Dám zejtra zas flám, nebo Línej skaut. V sedmdesátých a osmdesátých letech LP deska z obalem J. A. Pacáka zcela zmizela z obchodů a sběratelé za ni platili horentní sumy. A je na místě říci, že její svěží nálada dosud nijak nevyvanula.
I přes všechny zřejmé kvality své tvorby, nespornou popularitu i velký úspěch desek, se kapela Olympic v šedesátých letech neprosazovala snadno. Jiří Černý tehdy v Melodii č. 2 roku 1967 napsal: „Bohužel, příliš mnoho energie musí naši nejlepší beatoví hudebníci věnovat, aby prosadili svou hudbu do oficiálních institucí. V rozhlase už se stalo, že byly omylem (!?) smazány jejich nahrávky. Je paradoxní, že tato skupina, v určitých ohledech u nás nejlepší a dnes už téměř zasloužilá, musí u většiny dramaturgů a hudebních redaktorů stále bojovat o právo na masovou publikaci.“
Návštěvníci koncertu se samozřejmě mohou připravit na nálož největších pecek Olympiců v průřezu jejich pětapadesátileté historie. A jeho začátek bude patřit zahájení výstavy grafika, ilustrátora, výtvarného redaktora, multiinstrumentalisty a v neposlední řadě bubeníka kapely Olympic Jana Antonína Pacáka (†2007).
Od pondělí 21. května jsou v předprodeji jednodenní festivalové vstupenky v hodnotě 490 Kč a do konce května mají zájemci poslední možnost pořídit si v předprodeji třídenní vstupenky za nejvýhodnější cenu 690 Kč. Začátkem června jejich cena vzroste. Osobně jsou vstupenky k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz a stránkách Valašského špalíčku valasskyspalicek.kzvalmez.cz.
(smo#2018)