Výstava Psychedelia, vizuální kultura beatového věku 1962-72, největší výstavní projekt Muzejního a galerijního centra tohoto roku, je o fenoménu světové alternativní hudební scény šedesátých let a především její recepci publikem na příkladu psychedelických plakátů ze San Francisca, československých bigbeatových plakátů, obalů gramofonových desek, časopisů a knih. Je to výstava o moci mladých, nezávisle se cítících lidí, kteří svým nekompromisním přístupem chtěli v letech 1962 až 1972 změnit společenskou a do jisté míry i politickou situaci světa. Výstava bude zahájena v rámci festivalu Valašský špalíček 2016 ve čtvrtek 23. června a potrvá do 18. září 2016. V rámci úvodního koncertu zahraje místní kapela Faunus a britská legenda The Swinging Blue Jeans.
Projekt Psychedelia navazuje na úspěšnou výstavu Papež kouřil trávu z roku 2006 a pojednává o beatové a rockové hudbě a jejím vlivu na grafický design let 1962 - 72. Vzhledem k tomu, že pro mladou generaci tohoto období to byla právě hudba, která spoluvytvářela životní pocit a dokonce i názor, bylo nutné se věnovat snaze o vizualizaci hudby a pocitu z ní na plakátech a obalech desek. Nejvýraznější byl takzvaný psychedelický styl od roku 1966/67. Vše vlastně začalo s The Beatles, ale psychedelická vlna, která zachvátila celý svět, jak to předtím udělala beatová hudba, se rozvinula v San Franciscu na plakátech rockových tanečních koncertů u Billa Grahama Fillmore West a Family Dog Production.
Na výstavě návštěvníci uvidí psychedelické plakáty ze San Franciska, rockové plakáty české a zahraniční provenience, obaly gramofonových desek vyznačující se jasným uměleckým názorem nebo i obaly desek, které mají klíčový význam ve vývoji hudby, dále rockové časopisy z USA, Velké Británie a z Československa, časopisy vytvářející názor jako americký Oracle, anglický OZ. Vystaveny budou i knihy a brožurky zabývající se hudbou, hippie kulturou, drogami, ale i problémy civilizačního charakteru, pokud mají psychedelický design. Celkem je vystaveno na 1000 exponátů z celého světa. Výstavní prostory podmalovává hudba různých časových a vývojových stupňů beatové a rockové historie a v neposlední řadě jsou k vidění krátké dobové filmy.
Unikátní kolekci se podařilo za posledních deset let shromáždit historiku umění Zdeňku Primusovi. Na první pohled expozice působí jako nezvykle rozsáhlá sbírka milovníka rockové hudby, ve skutečnosti jde ale o nesmírně důležitý kunsthistorický počin, který nemá minimálně v měřítku Evropy obdobu. Zdeněk Primus je už od mládí velkým fanouškem rockové hudby. V minulosti se ale zabýval i jinými disciplínami. Napsal několik knih o českém moderním umění a o fotografii. Nový impuls přišel před deseti lety při návštěvě jeho kamaráda v Denveru, který je sběratelem plakátů amerických psychedelických kapel.
Na vizuální podobě psychedelického rocku Zdeňka Primuse fascinuje, že sanfranciská hudební scéna si v šedesátých letech dokázala vytvořit jednotný styl, který velmi rychle ovlivnil popkulturu na celém světě. „Tehdejší umělci si vytvořili svoji vlastní řeč. Jako se říká o secesi, že to byl poslední styl, který zasáhl celý svět, tak stejně celosvětově rozšířeným stylem byla právě psychedelie. Objevila se v USA a následně se rozlila do Anglie, do Německa i do Čech, kde už to vypadalo trošku jinak. Nosným prvkem ale vždy byla hudba, bez které by tento styl nikdy nevznikl a se kterou byl neodmyslitelně spojen,“ tvrdí Primus.
A co vlastně přesně znamená pojem psychedelia? Psychedelia – Psychedelická hudba -jde o skupinu hudebních žánrů, které byly ovlivněny psychedelickou kulturou. Psychedelická hudba se začala prosazovat v polovině šedesátých let v USA a má také své podstyly, mezi které patří psychedelický rock, psychedelický folk, psychedelický soul, nebo psychedelický pop. Vesměs se dá říci, že většina textů k psychedelické hudbě vznikla pod vlivem omamných (psychotropních) látek, jako je např. LSD a psychedelická kultura byla jakousi proti-kulturou té stávající.
Adéla Beranová