Jak lze se samotného názvu výstavy odhalit, nový výstavní projekt se týká architektury a podoby města Valašského Meziříčí. Na panelové výstavě budou představeny projekty místních architektů, zejména z meziválečného období první republiky, které nebyly z různých důvodů realizovány. Týkaly se převážně veřejného prostoru, jedná se například o plány na novou podobu ústředního hřbitova, základní odborné školy, obecního domu, sokolského domu či městského chudobince. Dá se také říci, že tyto projekty tvoří jakési kulturní myšlenkové bohatství i díky tvůrcům – architektům, jako jsou pro Valašské Meziříčí známá jména Josef Místecký, Bohumír Kupka či Alois Balán.
Partnerem v projektu se stalo slovenské město Dubnica nad Váhom, které pro srovnání přineslo informace o architektuře první poloviny 20. století v jejich městě. Návštěvník se mimo jiné seznámí se stavitelem Gustávem Karolem Reimem, který je autorem rodinné vily z roku 1903 a tzv. Reimovy krypty - hrobky, kterou postavil pro svou rodinu.
Vernisáž se uskutečnila 7. srpna za přítomnosti autorů výstavy i slovenských partnerů. Úvodního slova se chopili autoři Petr Zajíc a historička architektury Martina Koukalová. Výstava koncepčně zapadá do cyklu pořadů Dobrá architektura a MAGC a je k vidění do 8. září 2019.
Více informací o aktuálním programu Muzejního a galerijního centra je k dispozici na webových stránkách magc.kzvalmez.cz.