Začátkem dubna bude v galerii Kaple ve Valašském Meziříčí zahájena výstava jednoho z nejvýznamnějších českých performerů a tvůrců temporárních instalací Františka Kowolowského, který nyní působí jako děkan na Fakultě umění Ostravské univerzity. V pátek 8. dubna v 18.00 hodin autor obohatí slavnostní vernisáž výstavy performancí a úvodního slova se ujme kunsthistorik Tomáš Knoflíček. Poté následuje koncert skupiny Vítrholc v M-klubu od 19.00 hodin.
František Kowolowski patří k nejvýznamnějším současným českým výtvarníkům. Věnuje se malbě, performanci a instalaci. Jeho temporární neboli dočasné instalace provází neopakovatelnost a jedinečnost spojená s určitým místem. Výstava v galerii Kaple ponese název Teritorium 199 a bude se zabývat transpozicí textového do formy vizuální minimalistickým označením prostoru a podlahy kaple.
„Z historického hlediska byla tato galerie Kaple vězeňskou kaplí. Texty použité ve výstavě jsou převzaty a upraveny z knihy M. Foucaulta Dohlížet a trestat“, informuje František Kowolowski. Kniha se zabývá historickou analýzou zrodu vězení a text byl použit ve spojitostech s historií komplexu. Renesanční budova galerie sloužila jako kaple Neposkvrněného početí Panny Marie pro ženskou trestnici. Autorovi třeba jen nepatrně proměněné reálie slouží ke generování určitého alegorického či metaforického významu a v jeho akcích je důležité sdělení prostřednictvím stručných a dobře mířených hesel. „Tematicky se zabývám limity tělesnosti jako socializovanou formou výpovědi. Zastávám postoj, že v umění je přítomný vlastní smysl. Instalaci bychom mohli označit jako gesto, které usiluje o transcendenci. Toto gesto vyniká z efemerity tělesnosti, její pomíjivosti, performativnosti tedy něčeho nestálého a rozpadajícího se v obyčejném světě. Výstava bude doplněna o fotografie mých performativních záznamů, o práce textu či slova a o objekty z obyčejných průhledných skel opřených o stěnu, které budou pohlcovat a zároveň reflektovat text a prostor výstavy, tím pádem i jejího návštěvníka“, dodává autor výstavy.
František Kowolowski (1967) se narodil v Třinci a obecně i přes jeho aktivní kurátorskou činnost zapadá do rámce ostravské výtvarné scény. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně a poté Akademii výtvarných umění ve Varšavě (atelier malby: J. Tarasin, R. Winiarski). V roce 2010 byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Zabýval se kurátorskou činností v Moravské galerii v Brně, Domě umění města Brna a zaměřuje se na kurátorskou, kritickou i teoretickou publikační činnosti soukromě. Je vedoucím ateliéru Malba II. a nyní je čerstvě děkanem na Fakultě umění Ostravské univerzity. Působí v hudebně poetické skupině Vitrholc a společně s Jiřím Surůvkou a Petrem Lysáčkem je členem umělecké skupiny František Lozinski, o.p.s.
FRANTIŠEK KOWOLOWSKI - TERITORIUM 199
08. 04. 2016 – 29. 05. 2016
Vernisáž: 8. dubna 2016 v 18.00 hodin
Úvodní slovo: Tomáš Knoflíček
Hudební vystoupení: Vítrholc
Performance autora na vernisáži: Intervence no 1.
Vernisáž 8. 4. 2016 v 18.00 hodin. Následuje koncert skupiny Vitrholc v 19.00 hodin v M-klubu, kde také vystoupí jako frontman kapely František Kowolowski