DAVID RADOK, IVAN THEIMER, JOSEF KROUTVOR - DRIFTWOOD III.

DAVID RADOK, IVAN THEIMER, JOSEF KROUTVOR - DRIFTWOOD III.

V rámci 75. výročí od založení ZUŠ Alfréda Radoka se v Galerii Sýpka představí bezmála čtyřiceti objekty nejvýznamnější český operní režisér současnostiDavid Radok. Syna Alfréda Radoka doprovodí v prostorách galerie světoznámý sochař IvanTheimer i esejista a historik umění Josefa Kroutvor. Jejich umělecké počiny budou k vidění pod názvem Driftwood III. V sobotu 31. května v 16.00 hod se koná na budově ZUŠ Alfréda Radoka odhalení pamětní desky věnované památce Alfréda a Emila Radokových, kterou vytvořil Ivan Theimer a výstava v Galerii Sýpka započne vernisáží v 17.00 hodin.

 

Název výstavy Driftwood evokuje v překladu proud, či směřovat do nějaké situace. Nechat se inspirovat životem a přírodou. Driftování je práce toulavá a neplánovaná, při níž vnímáme poetiku již vytvořeného. Drift vyzývá k dotváření již nalezených a vyplavených kusů dřeva, které opracovalo samo moře. Právě k tomuto směru inklinuje David Radok, který s naplaveninami ze Skandinávských, Řeckých, Francouzských i Anglických moří pracuje a dotvářením je povznáší na výtvarné dílo. „Když je něco rezaté, jsem moc rád. Je pěkné, že je to omleté, a baví mě, že když se spojí dvě věci dohromady, vznikne něco úplně jiného. Všechny věci mají minulost, což se mi líbí,“ přibližuje David Radok.

Autor představí v galerijním prostoru přibližně čtyřicet objektů doplněné o návrhy z divadelní či operních inscenací a video smyčku záznamů oper s reálnými scénami. Ty vytvořil světoznámý sochař Ivan Theimer pod režijní taktovkou Davida Radoka. V neposlední řadě se nám představí esejista a historik umění Josef Kroutvor, jenž svými texty, či kresbami podpoří celou poetiku výstavy. Koncept výstavy vysvětluje David Radok takto: „Zaujal nás fakt, že i moře samo tvoří, ohlazuje tvary, z ničeho dělá něco a pak své výtvory lehkomyslně odhazuje na skaliska a pláže. Stačilo sbírat a dotvářet nalezené předměty a hledat vhodná pojmenování. Driftwood v názvu výstavy znamená nejen vyplavené dřevo, ale i to, když se člověk volně courá bez směru.

Výstava se koná u příležitosti 75. výročí od založení ZUŠ Alfréda Radoka. Vernisáž se uskuteční za přítomnosti všech autorů 31. května v prostorách Galerie Sýpka, na níž se o hudební program postará ZUŠ Alfréda Radoka. Ještě před vernisáží se návštěvníci mohou připojit k odhalení pamětní desky věnované památce Alfréda a Emila Radokových, kteří založili v roce 1940 ve Valašském Meziříčí divadelní soubor Mladá scéna. Bronzová pamětní deska vytvořena ve slévárnách v Toskánsku bude umístěna na budově školy. Prvotní návrh a znění vytvořil David Radok a konečnou reliéfní podobu desky dotvořil sochař Ivan Theimer. 

 

 

Doplňující informace o autorech:

Operní a divadelní režisér David Radok (1954), syn Alfréda Radoka, emigroval do Švédska a ve Skandinávii zinscenoval více než padesát oper. Za režii Šostakovičovy opery Lady Macbeth Mcenského újezdu získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2000. O tři roky později dostal cenu ministra kultury Za přínos divadlu. K jeho nedávným inscenacím patří Havlovo Odcházení v divadle Archa a Shakespearova komedie Jak se vám líbí pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

 

Sochař, malíř a grafik Ivan Theimer (1944) studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a po sovětské invazi odešel do Paříže, kde studoval na Beaux-Arts. Vytvořil tři obelisky pro prezidentský palác v Paříži (Palais de l´Élysée) a Monument Lidských práv umístěný nedaleko Eiffelovy věže. V roce 2002 realizoval v Olomouci Ariónovu kašnu. Jako autor kostýmních a scénografických návrhů spolupracuje na inscenacích Mozartových, Händelových a Rossiniho oper s Davidem Radokem (Opera Göteborg, Aix-en-Provence). Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a od roku 1970 je zaměstnán v  Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Vydal řadu knih, uměleckých monografií, uspořádal řadu výstav. V roce 2005 spolupracoval s Davidem Radokem na libretu Popis jednoho zápasu na motivy Franze Kafky (Opera Göteborg, divadlo Na zábradlí).

 

Esejista, historik umění, básník a prozaik Josef Kroutvor (1942), vystudoval filosofii, historii a dějiny umění na FF Univerzity Karlovy. V roce 1968 pobýval na univerzitě ve francouzském Besanconu, kde navštívil  Bretagne a ostrov Belle-Île-en-Mer a od roku 1970 působil v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze jako odborný pracovník se zaměřením na dějiny plakátu. Později se stal vedoucím oddělení užité grafiky a fotografie.

Vydal řadu knih, uměleckých monografií, a uspořádal mnoho výstav. Věnuje se i výtvarné tvorbě, kdy vytváří kresby, ilustrace kaligrafie. V roce 2005 spolupracoval s Davidem Radokem na libretu Popis jednoho zápasu na motivy Franze Kafky (Opera Göteborg, divadlo Na zábradlí). Své eseje publikuje v nakladatelství Pulchra (Klobouk, kniha a hůl, Nové cesty na jih, Fotografie jako mýtus).

 

Popisky k fotografiím:

  1. David Radok, foto archív autora
  2. Josef Kroutvor, foto archív autora
  3. Pamětní deska věnovaná památce Alfréda a Emila Radokových, foto Petr Hajdyla
  4. Ivan Theimer, foto archív autora
  5. David radok, foto Václav Pancer
  6. David Radok, foto Václav Pancer