Altai Kai se vrací s unikátními hrdelními zpěvy na Malou scénu za oponou

Altai Kai se vrací s unikátními hrdelními zpěvy na Malou scénu za oponou

Sibiřští mistři tradičních nástrojů a hrdelního zpěvu Altai kai se po roce vrací na pódium Malé scény za oponou Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí. Své umění zde návštěvníkům přiblíží v neděli 4. října od půl osmé večerní.

 

Pětičlenná hudební skupina Altai Kai, kterou v roce 1997 založil Urmat Yntaev, se zaměřuje na interpretaci tradiční altajské hudby a zejména techniku alikvotního neboli hrdelního zpěvu, jež je typický pro oblast vnitřní Asie. Příznivci netradiční hudby budou moci v meziříčském Amfiteátru slyšet čtyři typy alikvotního zpěvu, a to kargyra, koomei, sybysky a sygyt. Ty doprovázejí tradičními i méně tradičními hudebními nástroji jako je dvoustrunné smyčcové ikili, flétna shoor nebo rámový buben tungur. Pro zpestření používají také ruskou tahací harmoniku bayan a na Sibiři rozšířenou brumli khomus, na níž dokáží doslova divy. Nedílnou součástí repertoáru souboru je také imitace zvuků tajgy a hor.

 

Soubor pochází ze sibiřské republiky Altaj patřící do Ruské federace, procestoval celý svět a natočil mnoho zdařilých desek, což považuje za jednu z důležitých forem zachování toho neobyčejného umění. V České republice jsou Altai Kai dobře známí mimo jiné svou spoluprací s Jiřím Pavlicou a Hradištaněm na albu Chvění.

 

Vstupenky na koncert skupiny Altai kai jsou k dostání v klasických předprodejích v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2015)